Hogyan (nem) boldogulhatunk a kolozsvári ingatlanpiacon? Miként érinti az ingatlanbizniszre jellemző profitfelhalmozás a fiatalokat? Mi jelenthet megoldást a lakhatási problémákra? A Căși sociale acum (Szociális lakásokat most) novemberi bejegyzésének magyar fordítását közöljük, amelyet néhány személyes beszámoló követ.
Sokszor elhangzik az a vélemény, hogy a nevelés, az oktatás és az iskolarendszer bármilyen társadalmi változás kulcsa. Vajon nem feltételezzük ezzel azt, hogy a nevelés, oktatás kívül áll a társadalmi viszonyokon?
A nyugati kapitalista jó élet elképzeléseivel szemben megfontolandó olyan alternatívák keresése, melyek az ember munkához, természethez, fejlődéshez való viszonyát gondolják újra a földért zajló kortárs politikai küzdelmek segítségével. Vagy ahogy Dózsa György mondaná, „Korpázd a bestyét!”
Hogyan függ össze a társadalmi újraelosztási rendszer és az egyéni életpálya alakulása? Mit jelenthet ma szocialistának lenni? Hogyan működik a „rassz”-kogníció? Melyek lehetnek egy egészen új politikai közösség elgondolásának fogalmi kiindulópontjai? Böröcz Józsefet, a Rutgers Egyetem professzorát Borbély András kérdezte.
Egy adott ponton mindketten meghoztuk azt a döntést, hogy vissza fogunk térni, és falun fogunk letelepedni. De mit jelent a példánkul szolgáló Gergyóremete és Zsobok, vagyis a kelet-európai falu „fejlődése”?
A „rossz fejlődés” elve kisajátítja és elpusztítja az alapvető természeti erőforrásokat, létrehozva a a technológiailag fejlett nyugati ember különböző osztályokon, kultúrákon és nemeken túlmutató mércéjét.
A SZEMinárium elítéli az antiszemitizmus minden formáját, a világunkban jelen lévő gyarmati és birodalmi törekvéseket, valamint az elnyomó hatalmak által finanszírozott és elkövetett terrorizmust, erőszakot.
Az államot uraló román nemzethez való viszonyunk aszimmetrikus, az etnopolitika kizárólagossága viszont nem fedi le a magyar társadalom egészét.
'Kolozsváros olyan város // kurva neoliberálos'. (Mozgalmi szlogen a két világháború közötti Erdélyből)
Az, hogy az RMDSZ annak a neoliberális gazdaságpolitikai konszenzusnak a részese, ami a munkavállalóktól a tőke, a peremen lévőktől a domináns- és a felsőközéposztály irányába csoportosít át erőforrásokat, nem a kisebbségi létből fakadó kényszer, csupán annak a jele, hogy a Szövetség maga is a domináns pozícióban lévők érdekeit képviseli.